Yoga Nedir ?
Yoga Nedir ?

Yoga Nedir ?

 

Genel olarak meditasyonun zihinle yapılan haline yoga denmektedir. Kişinin bedensel ve ruhsal açıdan huzur bulmasının amaçlandığı yoga aslında bir yaşam biçimidir. Çıkış noktasının Hindistan ve Pakistan olduğu bilinmektedir. Yoganın nasıl yapıldığı, ne işe yaradığı ve faydalarını anlattığımız yazımız, yogaya başlamak isteyenler tarafından mutlaka okunmalıdır. Bu yazı sizin için bir ön bilgi olacaktır.

 

 

 

 

Yoganın Ne İşe Yarar 

 

 

Yoga Ne İşe Yarar?

Yoga insanların ruhen ve bedenen arınmış, dinlenmiş ve tüm duyularının açılmış olmasına fayda etmektedir. Stresle başa çıkmayı öğretmekle beraber stresi azaltmak gibi bir etkisi de vardır.  Yuj kelimesinden gelmektedr. Yuj birleştirmek (zihin-beden-ruh), boyunduruk altına almak (zihni)ve kontrol etmek anlamına gelmektedir. Yoga ; bireyde gizli kalmış potansiyellerin geliştirilmesiyle , öz mükemmeliyete doğru olan yöntemsel bir çabadır. Yoga, bütünüyle insanın büyümesini hızlandıran sistematik bir süreçtir. Tam teşekküllü bu sistematik sürecin anahtarı da zihnin terbiye edilmesidir. Fakat bunun temel kurallar çerçevesinde olması gerekir. Aslında yoga bir disiplindir.

Biz tam olarak ne zihin,ne beden ne de sadece bir ruhuz. Sağlıklı ve farkındalıkla yaşayabilmek için bu üçlüden güzel bir denge ve görev dağılımı oluşturmalıyız . tıpkı bir flütün başı,gövdesi ve sapı gibi. Zira gerçek mutluluk sadece beden ihtiyaçlarını ya da zihnini emirlerini gerçekleştirerek ulaşılabilecek 

Yogaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 

Öncelik olarak kısa bir alışveriş yapmanız gerekecek. Listenin başında ise yoga matı yer almalıdır. Bunun dışında rahat kıyafetler, yogayı evde yapacaksanız; güzel kokulu tütsüler, mumlar listeye dâhil edip kendinizi şımartabilirsiniz.

Evde yoga yapmak istiyorsanız; video setleri, görseller, kitaplar edinmeli ve tüm detayları öğrenmeniz gerekmektedir. Hareketleri önceden öğrenmek yoga esnasında dikkat dağıtmadan meditasyonu tamamlamanızı sağlar. Yanınızda su ve havlu bulundurmak da yoga matından ayrılmadan yani dikkati dağıtmadan yogaya devam etmenizi sağlar.

Mutlaka kendinize bir program belirlemeli ve bu doğrultuda yogaya başlamalısınız. Düzeni bozmadan yoga yapmanız; stresin düzenli olarak hayatınızdan çıkmasını sağlayacaktır.

Yoga öncesinde mutlaka esneme ve ısınma hareketleri yapmalısınız. Aksi takdirde hareketleri yaparken zorlanabilir; kemiklere ve kaslara hasar verebilirsiniz. Eğer ilk kez yoga yapacaksanız mutlaka bir profesyonel hoca eşliğinde yapılmasını öneriyoruz. Yanlış duruşlara bedenin alışmaması ve pozların öğrenilene kadar düzelmelere ihtiyaç olduğu bir gerçektir. 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014